Департамент охорони здоров’я Полтавської ОДА поставив адміністрації лікарні жирну «двійку»
20 лютого ц.р. у залі засідань Миргородської районної ради відбулася широка нарада з питань розгляду результатів перевірки діяльності Миргородської ЦРЛ Департаментом охорони здоров'я Полтавської ОДА, до якого зі скаргою у січні ц.р. звернулася Громадська рада при Миргородській РДА (їздили її члени та лікарі і на прийом до голови профільного парламентського комітету Ольги Богомолець). Очолював делегацію з Полтави заступник директора Департаменту охорони здоров'я, голова комісії Юрій Курилко. До складу комісії входили 14 фахівців. І коли миргородські активісти запитали Ю. Курилка, яку оцінку комісія виставила адміністрації ЦРЛ за 5-бальною шкалою, він чітко й без лукавства сказав: «Двійку!»
Але в офіційному повідомленні про нараду на сайті РДА, що з’явилося під кінець робочого дня, й словом не згадано, що роботу ЦРЛ визнано незадовільною. Це важливо для розуміння позиції голови РДА Юрія Коваленка, якій районна рада делегувала повноваження з управління лікарнею.
На думку авторитетних полтавських медиків, за всю історію полтавської медицини — радянської й пострадянської — жодній лікарні в області не ставили такої вбивчо нищівної оцінки. І до цієї межі стовідсотково не дійшло б, якби голова РДА Юрій Коваленко (голова райради Леонід Яринич, на жаль, взагалі звів до мінімуму свою роль в ухваленні рішень) справді переймався давно неблагополучною ситуацією в лікарні чи хоча б дослухався до думки громадськості, яку Коваленко так демонстративно зневажає, адже активісти не місяць-другий, а два роки поспіль б’ють на сполох щодо безладу й поборів у ЦРЛ.
Одного 4-річного терміну перебування Ярослава Будного на посаді головлікаря ЦРЛ для адекватних керівників району було б більш ніж досить, щоб зрозуміти: він «не тягне» як адміністратор. Утім, сумно жартують миргородці, придатність, певно, визначалася за іншими критеріями: слухняний і «подільчивий»...
Майже половину з викладеного у висновках комісійної перевірки рівно рік тому на виборах головного лікаря ЦРЛ у райраді (тепер зрозуміло, що «так званих») озвучував один з кандидатів — хірург Юрій Хавер. Тільки хто ж його тоді послухав? Ю. Коваленко приховав від громадськості й депутатського корпусу, що ще у 2016 році з поліції надходило подання щодо конфлікту інтересів Я. Будного та його дружини, котра знаходиться в його підпорядкуванні, що є корупційним проявом. А також «хазяїн району» настійно «рекомендував» депутатам райради обрати Будного на новий строк, а не Хавера.
Ну ось і маємо результат персонального заступництва Коваленка! Але голові РДА ніскільки не соромно, голову попелом не посипає! Він і далі затято продовжує захищати Будного, взагалі не наділеного діловими та особистісними якостями, необхідними для керування великим медичним закладом, котрий довів лікарню до такого жахливого стану, в якому вона не була за жодного головлікаря, а не десятки тисяч жителів Миргорода і району, котрі змушені звертатися туди за медичною допомогою...
img-03.jpg
Фото 1. Доповідає заступник директора Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Юрій Курилко.
Висновки комісійної перевірки Департаменту охорони здоров’я — на 21 аркуші. Звісно, неможливо викласти весь текст, тож наведемо витяги з цього документа.
«Організаційно-методична робота та планування в ЦРЛ не проводяться взагалі. Не ведуться чи не ведуться належним чином численні журнали. Плани роботи ЦРЛ неконкретні, ідентичні, з 2011 року міняються лише титульні сторінки. Медичні ради та апаратні наради не плануються взагалі. Паталогоанатомічні конференції та засідання ЛКК не проводяться.
У ЦРЛ не виконуються вимоги Закону України «Про звернення громадян». Адміністрація лікарні не змінила підхід у роботі з громадськими організаціями, поверхнево відноситься до питань, які небезпідставно порушує громадськість Миргородського району, а займає позицію відчуження, а інколи й конфронтації.
Щодо повернення заборгованості ФОП Гребенюк  Д.В. в сумі понад 111 тисяч грн. за оренду буфету в ЦРЛ у 2015 році, то тільки зараз (!) готується позов до суду.
Використання придбаної за кошти Субпроекту Світового банку медичної апаратури у ЦРЛ вкрай незадовільне. Лікарі кабінету функціональної діагностики та кабінету УЗД мають низький рівень підготовки. Низький рівень організації лікувально-дагностичного процесу призвів до вкрай низького навантаження на «Холтер», апарати ДМАТ та «Лоджик», а портативний апарат «Лоджик» у поліклінічному відділенні взагалі не експлуатується понад 2 місяці. Лікарі первинної ланки практично позбавлені можливості доступу до апаратури, придбаної за кошти Світового банку. Апарат ДМАТ на три датчики у стаціонарі недовантажений: на ньому можна обстежувати втричі більше пацієнтів».
Іншими словами, Будний любить нарікати на брак коштів і в той же час не здатний дати ладу навіть тому, що дістається лікарні даром, а вартість кожного апарату становить сотні тисяч гривень!
У висновку Департаменту зазначено, що завідуючі терапевтичним та неврологічним відділеннями І. Урізко та О. Окунь заявили: вперше чують, що в лікарні є апаратура по пілотному Субпроекту Світового банку. Це нормально?!
«У терапевтичному та неврологічному відділеннях у «Листках лікарських призначень» не зазначається, що ліки придбані пацієнтами. Лікарі не виписують рецептів. У терапевтичному відділенні при дефіциті медикаментозного забезпечення на залишку показано нібито закуплені у 2017 році такі давно «забуті» ліки, як «Алое» та «Сульфокамфоїн».
Рекомендації після стаціонару для продовження амбулаторного лікування лише на 50% містять лікарські засоби з урядової програми «Доступні ліки». Лікарі обох відділень не знають про запровадження з 1.01.2018 р. Національного переліку лікарських засобів. Відсутні журнали про обходи головного лікаря ЦРЛ, завполіклінікою, начмедом (бо вони не проводяться).
У дитячому відділенні клінічні маршрути пацієнта потребують перегляду та доопрацювання. Ситуаційні завдання (надати допомогу дитині при гіпертермічному синдромі, судомах, серцево-судинній недостатності) черговою медсестрою та лікарем не виконані».
Шановні читачі, ви уявили цю ситуацію: ваша дитина потрапляє в лікарню, а медики не володіють елементарними прийомами надання першої допомоги! Вони що, диплом за сало купили?! Також у дитячому відділенні тривалий час відсутні медичні засоби, витратні матеріали та медикаменти для надання невідкладної допомоги. Відсутня й практика регулярних обходів головлікаря та начмеда. Чомусь перевіряльники «забули» вказати, що на ліжках у дитячому відділенні матраци й подушки в такому жахливому стані, що на них батькам гидко стелити свою постільну білизну!
У пологовому відділенні обладнання для інтенсивного лікування новонароджених украй застаріле та потребує оновлення.
Чимало в ЦРЛ і кадрових проблем. Зокрема, лікарі передпенсійного та пенсійного віку, але адміністрація не проводить роботу з оновлення кадрового складу та підготовку молодих спеціалістів. Відсутнє наставництво, що дуже важливо при становленні лікаря як фахівця. Медичним працівникам лікарні протягом багатьох років житло не надавалося. До речі, від Будного неодноразово чули фразу про те, що лікар, який пропрацював хоч 5 років, у змозі сам купити собі квартиру. Ось чому, мабуть, немає на сайті ЦРЛ об’яви про потребу в лікарях, а Будний не просить житла для своїх медиків, хоч Коваленко пару-трійку квартир обіцяв.
Чимало уваги у висновках приділено й кваліфікації медперсоналу. Так, лікар кабінету УДЗ в стаціонарі Шушкевич  О.О. для проведення досліджень серця та судин не підготовлена, не володіє мінімумом знань з кардіології. Документація занедбана, журнал обліку роботи не затверджений. Облік виявлених патологій недостовірний, виявляємість кардіологічної патології вкрай низька (менше 1% наявної патології в районі). Бланки заключень по окремих дослідженнях відсутні.
У кабінеті функціональної діагностики поліклініки форма журналу обліку досліджень задавнена, немає опису досліджень, зазначачається тільки діагноз, а виявлена патологія не передається лікуючим лікарям. У лікувально-діагностичному відділенні відсутня апаратура для оцінки функції зовнішнього дихання.
Виявлені недоліки по лікувально-діагностичному процесу в ЦРЛ є наслідком низького рівня контролю керівництва лікарні.
На всіх перевірених ділянках відсутня керівна роль завідувачів структурних підрозділів та керівництва Миргородської ЦРЛ. Посадова інструкція лікаря акушера-гінеколога на час перевірки була відсутня. Лікарями акушерсько-гінекологічного відділення рецепти на лікарські засоби не виписуються.
Щодо «сімейного підряду» родини Афанасьєвих, про що було вказано у скарзі Громадської ради при РДА на ім’я директора Департаменту охорони здоров’я В. Лисака, то «перевіркою встановлено, що Євген Афанасьєв очолює урологічне відділення. Наталія Афанасьєва та Олена Афанасьєва є близькими особами (мати й дочка, остання — завідувачка акушерсько-гінекологічного відділення), тому відповідно до ч.1 ст.27 Закону України «Про запобігання корупції» може бути прямий вплив на робочий процес».
«У жіночій консультації відсутня можливість проведення УЗД-досліджень вагітних жінок. Через це останні змушені звертатися за цією послугою до приватних закладів міста». Це цитата з висновку комісії. Але тут перевіряльники явно злукавили. Адже мова йде про те, що Афанасьєви замість того, щоб направити вагітних на безкоштовне УЗД в стаціонарі (акушерсько-гінекологічне відділення), направляють їх на платне УЗД в свій приватний лікувально-діагностичний центр «Анелі». А прямо в ЦРЛ знаходиться аптека з такою ж назвою, яка теж належить родині Афанасьєвих.
У медичні картки стаціонарних хворих хірургічного відділення своєчасно не вносяться записи про проведені оперативні втручання, передопераційні епікризи стислі, не відображають показання для операції, не вказаний операційний та анестезіологічний ризики та запланований обсяг оперативного втручання, виписні епікризи стислі, неінформативні. Сімейні лікарі не отримують ніякої інформації про виписаних хворих та рекомендацій стосовно післяопераційного спостереження. Консиліуми у важкохворих проходять без начмеда. У медичних картках відсутні дані про страховий анамнез пацієнта, що не дає можливості провести експертну оцінку тимчасової непрацездатності та своєчасного направлення на МСЕ.
Члени комісії вважають, що усунення вище вказаних недоліків не потребує ніяких матеріальних затрат, а потребує лише виконання функціональних обов’язків начмедом та медичним персоналом відділень.
Підтвердилася інформація, викладена у скарзі Громадської ради в Департамент, про те, що лапароскопічні втручання «узурповані» винятково лікарем-хірургом П. Щербанем та асистентом лікарем-хірургом Я. Будним, а лікаря-хірурга Ю. Хавера, котрий теж пройшов курси з лапароскопії, до проведення таких операцій не допускають.
Як дипломатично записано у висновку комісії, «ця ситуація свідчить про відсутність І-го та ІІ-го рівнів контролю за медичною документацією з боку адміністрації лікарні, що, безумовно, негативно впливає на роботу служб». Хоча чесніше було б вказати правду: Щербань та Будний використовують лапароскопічну стійку для особистого збагачення, бо всі знають «тарифи» на ці операції. А страждають, як завжди, пацієнти, адже неприпустимо, аби цей вид операцій виконував один-єдиний на всю лікарню хірург-пенсіонер...
На жаль, комісія не мала часу ретельно вивчити питання наслідків лікарських помилок хірургів, на чому Громадська рада наголошувала у своєму зверненні до Департаменту, наводячи конкретні приклади. А скалічених на операційних столах і померлих через халатність і непрофесійність миргородських медиків — десятки, якщо не сотні. І ніхто за це не покараний...
«У ЦРЛ предметно-кількісний облік медикаментів та виробів медичного призначення не ведеться належним чином. При перевірці залишків наявне не відповідало даним у журналі обліку. Все це зберігається в незадовільних санітарних умовах».
Чомусь комісія не приходила в патанатомічне відділення ЦРЛ, хоч там мало що змінилося на краще за півтора роки, коли у морг влітку 2016 року з Києва приїздила знімальна група ТСН і зробила приголомшливий сюжет. Був відсутній холодильник і не працювала витяжка (і зараз не працює!); можете собі уявити токсичний трупний запах біологічних відходів, коли вони не вивозилися місяцями, а співробітники моргу ним дихали.
Спецінструментами, гумовими рукавичками, гумовими чоботами, масками, спецодягом, канцтоварами лікарня відділення не зебезпечує: купують за власні кошти. По кілька місяців не виконуються гістологічні аналізи (хоч повинні виконуватися протягом 5 днів), бо патанатомам ЦРЛ не видає спирту. У відділенні немає проточної води, термостати б’ються струмом і не мають термометрів, вікна скоро просто випадуть, ремонт не проводився років десять. Потрібен ще один холодильник і скліф-система.
Завідувач відділенням Сергій Ковтун за рік переглядає й описує до 8000 гістологічних аналізів, хоча має переглядати 3-4000. Але за виконання подвійного обсягу роботи йому не доплачують, за шкідливість платять лише 15% замість 30%. Голова РДА Ю. Коваленко офіційно обіцяв С. Ковтуну як молодому спеціалісту квартиру, однак обдурив: мабуть, то був підленький тактичний хід, аби пан Сергій в очікуванні житла облишив громадську активність...
Думаю, що Громадська рада при Миргородській РДА повинна окремо звернутися до директора Департаменту В. Лисака щодо перевірки патанатомічного відділення. До речі, це відділення навіть не згадане в новій редакції Статуту ЦРЛ, затвердженого під її перереєстрацію з міста Миргорода на село Попівку.
Навіть суха ділова мова висновків, документу, який є результатом лише кількогодинної перевірки ЦРЛ членами комісії Департаменту, багато в чому обтічного й згладженого, свідчить про грубі системні порушення керівництвом лікарні принципів ведення лікарської справи.
Тож перший пункт узагальнених висновків комісійної перевірки звучить так: «визнати роботу адміністрації Миргородської ЦРЛ незадовільною». Останній — «направити довідку службової перевірки до Миргородської РДА для вжиття адміністративних рішень» (у перекладі на звичайну мову — оргвисновків).
img-04.jpg
Фото 2. Виправдовується головлікар ЦРЛ (поки що) Ярослав Будний.
Одно слово, Департамент охорони здоров’я «вирок» оголосив. І Коваленку вже не з руки відкрито казати на біле — чорне, як він це робив роками, розказуючи, який Будний класний менеджер, а «беспредел» у лікарні — не більше, ніж видумка «проплаченої» громадськості й преси.
Новина про визнання роботи ЦРЛ незадовільною «зірвала» соцмережі. Пересічні громадяни пишуть: «Нічого собі!!! То виходить, що керівники району нам брехали? Чи фантазували? Чи закривали очі? Чи приховували? А може, ті недоліки є нормою для них, бо вони, мабуть, лікуються безкоштовно... Будуть пояснення чи знову звинувачення у замовленні чи продажності активістів, журналістів і простих людей, які на собі відчувають "покращення" від нинішніх керівників? І після таких висновків хтось ще горлопанитиме, що в Миргородській ЦРЛ все гаразд? Та на місці Будного я б заплакав, пішов і повісився!»
Пригадали люди й приклади гідної, справді на користь громади, поведінки чиновників. «Коли Василь Третецький був обраний миргородським міським головою, він скликав працівників міськвиконкому й попросив їх оцінити свою роботу. Усі самі визнали її незадовільною. «Тоді прошу написати заяви на звільнення, — запропонував він, — адже роботу ви виконуєте погано і не відповідаєте займаним посадам».
На жаль, пану Коваленку далеко до такого мудрого й зваженого підходу, він займає іншу позицію — захищати негідників. Перегляньте відео у Facebook з наради 20 лютого. Одна літня жіночка обурюється свіжими фактами, коли госпіталізована в ЦРЛ 14-річна дівчинка корчилася від болю, а їй навіть знеболювального не вкололи, бо поспішаючи, батько забув залишити їй гроші, а інший хірург замість того, щоб приділити увагу тяжко хворому, дивиться в робочий час футбол.
Думаєте, Коваленко після таких слів грюкнув кулаком по столу й гримнув на Будного: «Що в тебе в лікарні робиться, коли ти наведеш порядок?». Де там! Коваленко жодного зауваження не зробив присутньому підлеглому, наче те, про що з болем у серці розказала жителька Миргорода, є нормою. Отаке потурання з боку голови РДА й призвело до того, що Миргородська ЦРЛ визнана найгіршою лікарнею Полтавщини. Я уявляю, як прикро сумлінним і високо кваліфікованим медпрацівникам усвідомлювати, що вони відтепер працюють в офіційно найгіршому медичному закладі області!
Коли із залу Коваленка запитали, що ж після висновків Департаменту намірена робити райдержадміністрація, той мовив: «Прийме їх до відома». Хоча розумніше було б тут же сказати: «Ярославе Володимировичу, пишіть прямо зараз заяву «за власним», щоб вас не витурювали з ганьбою!» Утім, у Коваленка своя, не зрозуміла загалу «логіка»: може, після всього він представить Будного на звання «Заслужений лікар України» або нагородить медаллю «За розвал медицини Миргородського району»?
Адже центральна районна лікарня, де працює понад 800 осіб, одна з найбільших у районі. І це ж не кооператив з випуску дерев’яних табуреток чи в’язання віників! Вона опікується здоров’ям і життям майже 70 тисяч жителів Миргородщини. А Миргород — навіть не Полтава, де приватні клініки є певною альтернативою комунальним закладам медицини. Тут у людей просто немає вибору. А медична статистика по району жахає і рівнем смертності, і стрімким зростанням захворюваності населення.
Невже Коваленко сподівається «заколихати» збурену громадську думку принесенням в жертву начмеда Юрія Наумова: його замінили на Наталію Сябрук. Але ж заступником головного лікаря з медичної частини повинен би бути авторитетний клініцист-практик, а не економіст з медичною освітою... І що вона робитиме на консиліумах?..
Мимоволі напрошується питання до голови РДА: пане Коваленку, ви не здатні адекватно оцінити ситуацію, слабуєте на манію переслідування, бо всякого, хто критично висловлювався про роботі ЦРЛ, вважаєте мало не особистим ворогом, чи саботажник?
У сталінські часи за «кришування» нездарного й корумпованого головлікаря ви б уже давно валили ліс на безмежних сибірських просторах! А при цій владі, видно, розраховуєте, що багаторічні дружні стосунки з головою облдержаміністрації Валерієм Головком на грунті мисливського хобі та належність до «Народного фронту» (Яценюк, Аваков і Головко у цій же партії) гарантують вам недоторканість і повний карт-бланш? На вашому місці не був би таким упевненим (чи самовпевненим). Пригадуєте відомомий анекдот: так буде не завжди. Життя й справді таке мінливе...
Ось не далі як 13 лютого ц.р. Я. Будний у відповіді ЦРЛ на мій запит щодо надходження та використання благодійної допомоги бравував: «Просимо надати інформацію про осіб, які повідомляли вас про недоліки в роботі Миргородської ЦРЛ, ця інформація потрібна для подальшого подання позовних заяв про спростування недостовірної інформації». Думав, що як завжди все буде «тіп-топ», навіть нічого не «підчищали», знаючи, що має приїхати перевірка з Полтави. А вже 20 лютого представники Департаменту публічно дали найгіршу з можливих оцінок його роботі. Тепер пану Будному точно не до позовів про захист честі й гідності (а вони є? - Авт.). Але, відверто кажучи, дивуюся його нахабству!
На нараді Коваленко замість обіцянок-резюме на кшталт «поліпшимо, вживемо рішучих заходів» невлад почав переконувати присутніх, що Будний обраний головлікарем у законний спосіб, мовляв, за нього торік проголосувала переважна більшість депутатів райради, які представляють мало не все населення району, а громадські активісти, які колотяться, — ніхто й зовуть їх ніяк.
Мушу зауважити Коваленку: і Гітлер прийшов до влади законно, і Чаушеску. А як вони закінчили, пам’ятаєте? Тільки хіба «законний» (вже згадувала, наскільки це було чесно й з державницьких позицій) прихід Будного є індульгенцією на беззаконня, яке твориться в лікарні?
А публічною підтримкою банкрута ви, Юрію Миколайовичу, настільки підриваєте остатки довіри народу до нинішньої влади, що люди ностальгують за регіоналами. Повірте, ваші «патрони» вам це колись пригадають...
Є ще одне риторичне запитання, але вже до директора медичного департаменту В. Лисака: як можна створювати госпітальний округ на базі найгіршої лікарні в області?
Своїм висновком Департамент охорони здоров’я ОДА зняв із себе відповідальність за все, що далі відбуватиметься в Миргородській ЦРЛ, і повністю переклав її на райраду та РДА, адже кадрові питання — їхня компетенція. Передача повноважень з центру на місця — дуже гарна ідея, запозичена з країн Євросоюзу. Якщо тільки на цьому «місці» на сидить самодур-корупціонер...
Громадська рада при Миргородській РДА менше, ніж за місяць з часу звернення до Департамету охорони здоров'я отримала першу перемогу, здобуту завдяки принциповості та послідовності її членів і попри величезний тиск і прямі погрози з боку голови РДА Ю. Коваленка. Цей досвід варто узагальнити Полтавській облдержадміністрації та рекомендувати іншим громадським радам області.
Боротьба продовжується, бо до наведення ладу в роботі лікарні ще далеко.