Є такий документальний фільм, що став лауреатом багатьох фестивалів, — "Українські шерифи" — про двох жителів Херсонщини, які добровільно й безплатно взяли на себе функції охорони громадського порядку. І незабаром злочинність у їхньому селі різко пішла на спад.
Певно, й депутати Миргородської райради, підтримуючи ініціативу голови РДА Юрія Коваленка, сподівалися, що земляки, котрі повернулися із зони АТО й не працевлаштовані, теж будуть неабиякою підмогою районній поліції. Ну була ж за радянських часів добровільна народна дружина, коли робітники й службовці після роботи разом з міліціонерами безоплатно чергували в нарядах на вулицях і під час масових заходів, заробляючи собі три дні додатково до щорічної відпустки. А чом би й ні? Тим більше, що на увесь район лише 7 дільничних інспекторів.
img-01.jpg
Фото 1. Голова Миргородської районної держадміністрації Юрій Коваленко виїхав на полювання на незадекларованому джипі.
Щоправда, 20 сучасних дружинників було вирішено конкретно "поставить на довольствие": у квітні 2017 року створили під них комунальне підприємство "Щит Миргородщини" ("ЩМ") з бюджетом 3 млн. грн. на три квартали. Дали зарплату, купили два "нульові" "Ланоси" по 200 тисяч гривень кожен. Щоправда, фінансування виділили не прямо з районного бюджету, а "нахилили" сільські ради, довівши їм "план до двору" по субвенціях, щоб вони вскладчину утримували таку собі муніципальну поліцію. А відповідно до делегованих повноважень рада підпорядкувала комунальне підприємство Миргородській РДА. Очолив "ЩМ" Народний герой України, дуже порядна й легендарна людина, боєць, котрий пройшов катівні полону сепаратистів на Донбасі, — Володимир Ярославський.
img-02.jpg
Фото 2. Комунальне підприємство "Щит Миргородщини" отримує нові автомобілі "Ланос", придбані за бюджетні кошти.
Однак з перших місяців відгуки пересічних жителів про діяльність цієї парамілітарної структури були як хорошими, так і, м’яко кажучи, не дуже. У с. Комишня зловмисники зняли 1,5 км телефонного кабеля, залишивши село без дротового зв’язку "Укртелекому". Після встановлення чергувань "ЩМ" крадіжки припинилися. "Щитовцям" ставлять у заслугу, що сільські кафе по району перестали працювати до ранку. Також вони допомогли затримати чоловіка, котрий у Миргороді восени викрав виручку одного з магазинів. Кілька тижнів стояли біля Обухівки, доки тривав ремонт дороги на Савинці, спрямовували транспорт. Було б дивно, якби за три мільйони комунальне підприємство зовсім не зробило нічого корисного. Та недарма кажуть: немає такої ідеї, яку не можна було б спаплюжити; ложка дьогтю діжку меду псує; добра слава далеко йде, а погана — ще далі...
Улітку 2017 року соціальні мережі та ЗМІ запістрявіли повідомленнями про "цікавий" стиль роботи співробітників "ЩМ", який порівнювали з бандитським: без усяких підстав у с. Полив’яному застосували фізичну силу і моральний тиск до великосорочинського сільського голови Павла Полєкова, спілкуються переважно матюччям. Під час інциденту у машині "щитовців" ховався працівник поліції, котрий повинен був, але не втрутився й не припинив насилля з боку "охоронців порядку". Полєков змушений був подати до поліції скаргу на дії "щитовців", які правоохоронці кваліфікували за статтею Кримінального кодексу — "хуліганство" і вимагав припинити протиправну діяльність "Щита Миргородщини". Ось, зокрема, стаття про інцидент у Полив’яному. https://poltava.to/news/43895/
Відео 1. Працівники КП "Щит Миргородщини" переслідують голову Великосорочинської ОТГ Павла Полєкова за відмову фінансувати їхню структуру.
Однак на той час преса оприлюднила далеко не всі "подвиги" працівників "ЩМ".
— Наприклад, — розповідав Павло Полєков, — "щитовці" полюбляли зупиняти на вулицях Сорочинець селян на скутерах. Першою фразою було: "Та ти п’яний! Ми зараз конфіскуємо твій мопед!" Все це, ясна річ, здобрене нецензурною лайкою. Потім до чоловіка сікалися, чому без шолому і мопед у ДАІ не зареєстрований. Людину доводили до такого стану, що вона ладна була "домовлятися" за будь-які гроші, аби ці тортури припинилися. Так стягли понад 200 гривень з інваліда Олександра Козуліна. Подібне "рейдерство" було одним з улюблених у практиці "ЩМ". Іншими разом "щитовці" стали біля мосту через Псьол і теж зупинили нашого односельця, який на мопеді вертався з другої зміни з лісництва. Претензії стандартні: "Ти в устілку п’яний, поїдеш за нами на штрафмаданчик! Ми, патріоти, в окопах гнили, а ви всі — ворюги, гниди..." Щоправда, той хлопчина не розгубився й парирував: "По-перше, я тверезий. По-друге, хто ви такі, щоб я кудись із вами їхав?! А по-третє, за мною їде автобус з 20-ма моїми колегами, то вони вам зараз розкажуть, хто — гниди, а хто — патріоти..." Так "щитовців" умить наче вітром здуло. Мов у тому прислів’ї: молодець проти овець, а проти молодця й сам вівця... Влітку у Сорочинцях було здійснено розбійний напад на приватного підприємця Віталія Мелашенка. А перед цим "щитовці" два тижні стояли своєю машиною неподалік будинку бізнесмена. То люди й подейкують: це співпадіння чи й вони причетні до злочину? За короткий проміжок часу "ЩМ" так "зарекомендував" себе у Великих Сорочинцях, що місцеві жителі почали боятися й зневажати таких "помічників поліції", як поліцаїв під час Другої світової.
Відео 2. Голова Великосорочинської ОТГ Павло Полєков на зборах громади розповідає про злочини працівників КП "Щит Миргородщини".
Невдовзі представники комунального підприємства "засвітилися" ще в одному гучному скандалі у Великих Сорочинцях, коли АТОвці вночі косили недозрілу кукурудзу на 130-гектарному полі працівників соціальної сфери, — охороняли їх від розлючених селян. "Щитовці" чомусь вирішили, що вони мають право підміняти не лише поліцію, а й ДАІ, прокуратуру, податкову, суд і виконавчу службу разом узяті. І про це теж написала преса.
http://news.poltava.info/society/24781-mirgorodschina-protistoyannya--za-zemlyu
До речі, під час конфлікту з Павлом Полєковим у с. Полив’яне був присутній і Володимир Ярославський. Бачив і чув, яку образливу й несусвітну нісенітницю на адресу сільського голови ніс В. Костенко. Після кількох літніх резонансних інцидентів В. Ярославський пішов з посади директора КП "Щит Миргородщини". Сам він не коментує свого звільнення, але кажуть, що йому стало соромно за "бойових побратимів", які не реагували на його зауваження.
Павло Полєков популярно пояснив "щитовцям", що Великосорочинська сільрада не укладала з їхнім комунальним підприємством договору на надання послуг з охорони громадського порядку й субвенцію в районний бюджет 2017 року на утримання "ЩМ" не перераховувала, а тому попросив їх ощасливити Великі Сорочинці своєю відсутністю. Після того вони в селі не з’являються.
Зате "щитовці" з’явилися туди, куди їх ніхто не просив, ще й браконьєрили, крали та нищили чуже майно.
— 17 жовтня 2017 року, — розповів Олег Кавун, відомий на Полтавщині громадський діяч, учасник бойових дій у складі Добровольчого українського корпусу (ДУК) Дмитра Яроша й приватний підприємець, який орендує Остапівське водосховище у Миргородському районі, — так звані АТОвці зі "Щита Миргородщини" приїхали на водосховище в урочище "Дубняк" (малодоступне місце в районі с. Лісове). З собою привезли кілька сіток. На здивування батюшки-рибалки з Комишні: "А хіба тут можна сітки ставити?" зухвало відповіли: "Нам усе можна!" Пиячили до ранку з "розмахом": крушили лавки та столи для відпочивальників. Серед ночі зламали навісний замок та влізли у кунг охорони водойми, викрали звідти металеву буржуйку. Все це бачили та підтвердили місцеві рибалки. В.о. директора КП "ЩМ" Віктор Костенко, до якого я звернувся з приводу інциденту, сказав, що своїх хлопців "не здає" й не скаже, хто був у "Дубняку". Та провівши власне розслідування, я встановив, що п’яний дебош і незаконний вилов риби влаштували В. Костенко та його підлеглий В. Плакса.
Після цього випадку Олег Кавун письмово звернувся до депутатів Миргородської райради. Райрада переслала звернення до голови РДА Ю. Коваленка.
doc-01.jpg
Документ 1. Звернення учасника бойових дій у складі Добровольчого Українського Корпусу Олега Кавуна до Миргородської районної ради. Сторінка 1.
doc-02.jpg
Документ 2. Звернення учасника бойових дій у складі Добровольчого Українського Корпусу Олега Кавуна до Миргородської районної ради. Сторінка 2.
doc-03.jpg
Документ 3. Звернення учасника бойових дій у складі Добровольчого Українського Корпусу Олега Кавуна до Миргородської районної ради. Сторінка 3.
У своєму зверненні О. Кавун, зокрема, вказував: "Протягом 2017 року до мене особисто, до авторитетного миргородського юриста Олега Хижі та до журналістки-правозахисника, президента Полтавського медіаклубу Людмили Кучеренко надійшло чимало скарг на дії цього "комунгоспу". Крім мене, недовіру цій незрозумілій структурі висловив командир окремого добровольчого підрозділу ОУН Леонід Литвиненко (побратим "Бек"). За його словами, в організації з 20 чоловік утворилося окреме угруповання з 6 чоловік, зосереджене навколо Віктора Костенка, яке переймається лише власними інтересами й збагаченням та, не виключено, привласненням бюджетних коштів. Адже не зрозуміло, за які гроші співробітники новоствореного підприємства із невеликими зарплатами покупили собі іномарки? Нічого позитивного про "Щит Миргородщини" не почув я й від голови фонду сприяння воїнам АТО "Земля Миргородщини" О. Синельника. "Щитовці" "пропонують" аграріям за окрему плату свої охоронні послуги. Хто відмовляється, тим розтовкмачують: ну, як знаєш, але врожай можеш і не зібрати. Тож, по суті, пропонують охороняти від... самих себе. Хіба це не рекет?
Голова миргородського осередку партії "Справедливість" В. Наливайченка Віктор Овчаренко, колишній правоохоронець, вважає, що "Щит Миргородщини" — організація з незрозумілими повноваженнями, бо має право лише сприяти правоохоронним органам і не більше. Я також упевнився, що являє собою "Щит Миргородщини" і для кого він є щитом. Чи може, це приватна армія голови РДА Коваленка?
Окремо хочу пояснити, що собою являє В. Костенко. Маю право. У 2014 році він півроку бігав за мною як за координатором "Правого сектору" на Миргородщині. Коли ж влітку 2014 року йому запропонували вступити в ряди ДУКу та йти на Донбас захищати країну, В. Костенко двічі відмовився: за шеврон і без зарплати захищати Батьківщину не захотів. Пішов у батальйон "Полтава", який очолив одіозний Ілля Кива, котрого Д. Ярош відрахував улітку 2014 року. Пішов до міліцейського підрозділу, бо, мабуть, планував відновитися в міліції, звідки його свого часу звільнили за статтею (за систематичне вживання спиртних напоїв і повну відсутність розкриттів).
Простим громадянам він слова не дає сказати та розказує, скільки танків підбив та що буцімто 43 рази сходив за лінію фронту. Я ж не вірю цьому й на один відсоток!
В. Костенко — здоровий бугай, який не перетрудиться і якого на гаряче не наженеш. Чому він не йде працювати в поліцію, де зарплати набагато вищі? Чому у 2014 році, маючи дві військові освіти, не створив окремий підрозділ з добровольців? Навесні 2014 року я його просив долучитися до розслідування вбивства Василя Третецького, заправляв авто до Пирятина та Лубен. Нуль! Бо ризиковано то було тоді.
Улітку 2014 року я свій бронетранспортер з Гадяча перегнав під прокуратуру Миргорода. Просив Костенка бути поруч. Але у той вечір у нього, бачте, телефон розрядився. Віктор відноситься до тих, які без власної вигоди нічого не роблять.
Сьогодні він повністю "ліг" під владу, їй прислуговує. У квітні 2017 року цього року в кабінеті Ю. Коваленка у присутності заступника голови райради М. Парфені та моїх побратимів — комбатів з "Айдару" та "Правого сектору" — більше години виступав адвокатом голови РДА. Тому вважаю, що таким, як В. Костенко та В. Плакса у рядах військових робити нічого.
У разі невжиття заходів місцевою владою буду вимушений "винести це сміття з хати" та звернутися до відповідних комітетів Верховної Ради, Адміністрації Президента, Генпрокуратури, ЗМІ загальнодержавного рівня", — закінчував своє звернення Олег Кавун.
Здавалося б, будь-який адекватний керівник, отримавши скаргу на діяльність свого підрозділу, принаймні вникне в її суть, зробить висновки, може, й оргвисновки, адже, певно, чув, що серед жителів Миргородщини деякі "щитовці" мають репутацію "беспредельщиков", а непорозумінь, м’яко кажучи, стає дедалі більше, і не лише з простими селянами, а й з підприємцями та сільськими головами. До слова, кримінальні провадження також були порушені поліцією за заявами миргородчанок Любові Желізняк та Тетяни В’юн на образи й погрози їм з боку "щитовців".
doc-04.jpg
Документ 4. Заява жительки м. Миргород Тетяни В'юн до Миргородської прокуратури про вчинення на неї нападу працівниками КП "Щит Миргородщини".
Однак О. Кавун отримав від голови РДА Ю. Коваленка зухвалу відписку. "За результатами розгляду звернення витікає, — писав той, — що воно носить виключно індивідуальний характер і стосується виникнення конфліктних непорозумінь між Вами та Костенком В.В., який зі своєї сторони заперечує викладені Вами у зверненні факти та вважає їх наклепом та образою працівників підприємства і всіх членів спілки ветеранів АТО м. Миргорода... На даний час ніякої інформації про протиправну діяльність працівників комунального підприємства "Щит Миргородщини" з поліції та прокуратури до райдержадміністрації не надходило..."
Тобто, в перекладі на загально зрозумілу мову Юрій Коваленко ввічливо "послав" О. Кавуна, мовляв, рахується тільки з владними структурами, а представники народу для нього, певно, — бидло, на яке йому начхати, бо, мабуть, давно забув, що сів у крісло голови Миргородської РДА на крові загиблих на Євромайдані. А такі категорії, як совість, справедливість, громадська думка, Юрія Миколайовича, схоже, абсолютно не хвилюють, бо він є яскравим уособленням нинішньої постмайданної влади, яку народ уже ненавидить не менше за янучарську.
Утім, Олег Кавун наполіг на розгляді питання КП "Щит Миргородщини" на сесії Миргородської райради у листопаді 2017 року. Тим більше, що стало відомо про ще одне "геройство" комунальників. Однак райрада це питання погодилася поставити тільки в "Різне".
Я була на тій сесії. Дочекалися "Різного". Виступив підприємець з Великобагачанського району Олександр Осипенко й розповів, як над ним позбиткувалися "щитовці". Він працює у сфері ІТ-технологій і у Великобагачанському районі його проекти з установлення в школах та ПТУ вільного програмного забезпечення добре себе зарекомендували й заощадили районному бюджету чималу суму. Коли Миргородська міськрада оголосила конкурс на бюджет участі, то вирішив і їй запропонувати такий же іннованційний проект — вільне програмне забезпечення замість комерційного, який зекономить бюджетним установах мільйони гривень. Однак його проект навіть не допустили до участі в конкурсі.
Не погодившись з таким ставленням, О. Осипенко 9 вересня 2017 року вирішив провести одиночну протестну акцію в Миргороді, проаносувавши її через Facebook.
Відео 3. Початок протесту проти корупції місцевої влади 09.09.2017 р. в місті Миргород під будівлею Миргородської РДА.
Відео 4. Працівники КП "Щит Миргородщини" вчиняють за наказом місцевої влади силовий розгін протесту Олександра Осипенка.
Відео 5. Працівники КП "Щит Миргородщини" силою зривають і викрадають прапор України та заливають очі зеленкою.
— Коли я зупинився своїм легковиком у центрі, — пригадував О. Осипенко, — до мене підійшло шестеро "щитовців" на чолі з Віктором Костенком і почали вимагати, щоб я негайно поїхав з Миргорода, хоч я протестував не проти районної, а проти міської влади, а вони працюють у районному комунальному підприємстві. Я відмовився. Тоді Костенко витягнув мене з машини й почав душити за горло, Сергій Кучієру вкрав веб-камеру, Ярослав Плакса плював мені в обличчя, бив по печінці й ногах, а Осипов облив лице зеленкою, як ще очі не випік. На додачу Костенко зламав і забрав державний прапор України, що був прикріплений до моєї машини. Я зняв побої, синяки на горлі, написав заяву до поліції, але слідство триває, як мокре горить, бо ж треба притягати до відповідальності "помічників поліцейських", яких покриває сам голова райдержадміністрації. (Ну щоб поліція покарала "щитовців", то взагалі — не "по понятіям" — Авт.)
doc-05.jpg
Документ 5. Довідка по кримінальному провадженню щодо силового розгону протесту 09.09.2017 р. працівниками КП "Щит Миргородщини".
Думаю, що всі притомні люди, хто тоді на сесії почув і уявив цю картину, як АТОвці, що уособлюють районну владу й отримують зарплату з кишень мешканців району, знущаються з ні в чому не винуватої людини, вжахнулися! Оце "захиснички"! Оце так "охоронці громадського порядку"! Та чим же вони тоді відрізняються від тітушок Антимайдану чи організованої злочинної групи, простіше — бандюків з великої дороги?!
Та Леонід Яринич, голова районної ради, яка створила КП "ЩМ", чомусь промовчав. Може, вираховував в умі, по скільки премії виписати "бойовій" шістці за знешкодження "особливо небезпечного" підприємця Осипенка? Зате присутній на сесії Юрій Коваленко не пошкодував слів на захист "Щита Миргородщини"! Суть його коментаря звелася не до оцінки дій його підопічних, а до того, що нічого, мовляв, Осипенку їздити в чужий район. Сидів би тихо в своєму Великобагачанському, то й проблем би не мав. Щодо конфлікту з Павлом Полєковим, то Коваленко, не приховуючи задоволення повідомив, що суд не визнав винними працівників "ЩМ" (поліція перекваліфікувала статтю "хуліганство" на статтю "інші події" й "щитовці" вийшли сухими з води — Авт.)
Я була на сесії як журналістка й не збиралася виступати. Але після промови голови РДА попросила слова. Довелося вказати чиновнику на його подвійні стандарти. Як голова РДА може місяцями не реагувати на виступи преси громадськості про явні перевищення повноважень працівниками "ЩМ"? Як може виганяти з району підприємця, якщо в бізнесі діє принцип екстериторіальності?! Чому ж у такому разі не виганяє братів Діденків — латифундистів з В.-Багачанського району, які у Миргородському обробляють близько тисячі гектарів землі, бо 8000 га у своєму їм мало? Алгоритм однозначно повинен бути один для всіх. По-третє, треба не потурати тим, хто порушує закон і норми моралі, а очищати від таких осіб "Щит Миргородщини". Уже давно можна було б навести лад у підприємстві, звільнивши кілька осіб, які дискредитують КП. Якби на те була, як прийнято казати, політична воля Яринича та Коваленка. Але її немає. Бо вочевидь саме на таких, як Віктор Костенко, й робить ставку Юрій Коваленко. Мимоволі пригадалося, як жителі району казали мені, що "Щит Миргородщини" створений за кошти платників податків для розправи владоможців над неугодними.
Коли я виступала з трибуни на сесії, то із задніх рядів мене постійно перебивали АТОвці Сергій Бакало та Віктор Костенко. Сміливості вийти на загал не вистачило! Зате після сесії "щитовці" на чолі з Костенком оточили мене й намагалися чи то "перевиховати", чи залякати, але матюки — поганий засіб комунікації...
Відео 6. Відома на все місто банда тітушок вчиняє напад на добровольців батальйону ОУН. Згодом з них влада сформує КП "Щит Миргородщини".
Наприкінці грудня минулого року трапився ще один прикметний випадок. У Миргородському суді слухалася справа за позовом Павла Полєкова до одного з депутатів сільради. Позаяк той депутат виступає проти Полєкова, то його, звісно, підтримують "щитовці". Вони теж прийшли у суд. І доки сиділи в коридорі голосно, так щоб чув Полєков і його однодумці, казали, шкода, мовляв, що вони не на Донбасі, там би таких "пустили в розход" без зайвих балачок. Це так званий метод "холодного контакту", коли людині доносять інформацію, але не прямо.
Свідком на боці П. Полєкова виступала жителька Сорочинців Олена Ромашко. Коли вона вийшла з суду, то не змогла відчинити дверцята свого легковика, бо замки з обох боків були залиті суперклеєм. Припускає, що на таку підлість здатні тільки "щитовці"...
Як повідомив Л. Яринич, у районному бюджеті на 2018 рік для КП "Щит Миргородщини" не передбачено жодної гривні. Рекомендовано самостійно укладати угоди на охорону громадського порядку з сільськими радами та суб’єктами підприємницької діяльності. Дехто з приводу "вільного плавання" каже, що тепер настане справжній "беспредел": рятуйся, хто може... А ще голова райради Л. Яринич запевнив, що незабаром буде оголошений конкурс на заміщення вакантної посади директора "Щита Миргородщини". Звільнятися ж від тих, хто дискредитує підприємство й усю районну владу, схоже, не збираються...
З огляду на те, що відтепер "щитовці" на "вільних хлібах", тобто, у пошуках грошей, а безкарність завжди спонукає до наступних, зухваліших злочинів, не важко спрогнозувати: не довго доведеться чекати нових "подвигів", які змусять громадськість знову ребром поставити питання про КП "Щит Миргородщини"...